Ulovlig bjørnefelling i Jarfjord: NMF anmelder Statens naturoppsyn (SNO)

Publisert dato 07.05.2025

Miljødirektoratet ga Statens naturoppsyn (SNO) tillatelse til å felle én bestemt binne med bjørnunger. Jaktlaget, ledet av SNO, skjøt i stedet en hannbjørn – ikke den tillatte binna.  Norges Miljøvernforbund anmelder derav de ansvarlige på grunnlag av at en fredet brunbjørn ble skutt med overlegg. Fellingstillatelsen var på et spesielt dyr og et annet dyr blir felt. Tillatelsen er brutt og da blir fellingen et lovbrudd.

Ulovlig bjørnefelling i Jarfjord: NMF anmelder Statens naturoppsyn (SNO) 1

Hvorfor ble det gitt fellingstillatelse?

Bakgrunnen for fellingstillatelsen var en hendelse der en person ble bitt av bjørn i Jarfjord. Miljøvernforbundet stiller spørsmålstegn ved grunnlaget for vurderingen.

Ifølge våre opplysninger er personen som ble bitt, grenseinspektør, og godt kjent i området. Personen har over tid oppsøkt binna og hennes unger for å ta bilder – til tross for at dette er en vill bjørn med naturlig adferd. Vedkommende skal også ha hatt hund løs eller i langline i båndtvangstiden. Vi mener det må etterforskes om situasjonen som førte til bittet var fremprovosert, og hvorvidt binna faktisk utgjorde noen reell fare.

Binnen det ble gitt fellingstillatelse på, er kjent som en godt voksen og tidligere rolig bjørn, uten kjent aggressiv adferd. Det er derfor grunn til å stille spørsmål ved om Miljødirektoratet hadde tilstrekkelig informasjon om hendelsen og personens handlemåte da vedtaket om felling ble fattet, og om manglende eller feilaktige opplysninger kan ha påvirket avgjørelsen.

Hvorfor anmelder vi?

Brudd på tillatelsen: Fellingstillatelsen gjaldt én spesifikk binne med bjørnunger. Det ble i stedet skutt en hannbjørn.

Manglende arts- og kjønnskontroll: Fellingsinstruksen krever sikker identifikasjon før skyting. Med droner og lang erfaring burde jaktlaget ha klart å fastslå kjønn før avfyring. En binne vil med letthet kunne identifiseres, ettersom ungene vil vær tett ved binna.

Uforsvarlig beslutning: Jaktleder valgte etter vår vurdering å skyte et dyr som ikke var klart identifisert, tilsynelatende «for sikkerhets skyld».

Mulig medvirkning: Det bør også etterforskes om andre, herunder grenseinspektøren som var i området med hund, har medvirket til hendelsen under uforsvarlige omstendigheter.

Vårt krav

Jaktleder og eventuelle andre ansvarlige etterforskes for brudd på Naturmangfoldloven og vilkårene i fellingstillatelsen samt at Økokrim kobles inn for å sikre en uavhengig og grundig etterforskning.

Miljøvernforbundet mener at handler om mer en én ulovlig felling, det handler og om tilitten til rovdyrforvaltningen i Norge. Hvis en fredet art kan skytes uten at tillatelsen følges, og uten etterspill vil dette svekke ele systemet for artsvern i Norge.

Ulovlig bjørnefelling i Jarfjord: NMF anmelder Statens naturoppsyn (SNO) 2
nb_NONorwegian